Czy produkt regenerowany jest naprawdę jak nowy?

WYBIERAJ PRODUKTY REGENEROWANE

OSZCZĘDZAJ, CIESZ SIĘ PRODUKTEM WYSOKIEJ JAKOŚCI I BĄDŹ PRO-EKOLOGICZNY

Części regenerowane już od dawna są popularną alternatywą dla części nowych. Większość zregenerowanych części można nabyć za cenę o 25 do 40 % niższą niż jej nowy odpowiednik. Regeneracji poddawane są różnego rodzaju części samochodowe takie jak np. : pompy wody, sprzęgła, zaciski hamulcowe, wtryskiwacze paliwa, elektroniczne moduły sterujące, czy w końcu rozruszniki i alternatory.

Jednak pomimo potencjalnych korzyści i oszczędności, niektórzy finalni odbiorcy – klienci, wciąż niechętnie podchodzą do zakupu części regenerowanych, myląc je z przebudową czy zwykłą naprawą.

Istnieje znacząca różnicą między produktem naprawionym, przebudowanym, a częściami zregenerowanymi. Wiele osób mylnie uważa te terminy za synonimy, a odnoszą się one do całkowicie różnych procesów. Konsumenci powinni zrozumieć różnice pomiędzy tymi procesami. Podczas gdy różnica pomiędzy nowym, a używanym jest raczej oczywista, to między naprawą, a regeneracją wydaje się już nie być taka prosta.

REGENERACJA TO WIĘCEJ NIŻ NAPRAWA

Prawidłowo zregenerowane samochodowe części są funkcjonalnym odpowiednikiem nowej części i są praktycznie nie do odróżnienia. Regeneracja części samochodowych jest bardzo podobnym procesem do montażu nowych części, z tym wyjątkiem, iż wiele składników jest pobieranych z używanych części. W regeneracji, część musi być całkowicie zdemontowana, oczyszczona i zbadana pod kątem zużycia i uszkodzenia.

Produkcja alternatorów i rozruszników

Elementy są czyszczone, regenerowane, sprawdzane lub wymieniane. Chcąc zregenerować produkt wykonuje się całkowity demontaż, aż do podstawowych składników produktu. Zużyte, brakujące lub nie prawidłowo pracujące podzespoły są regenerowane lub zastępowane częściami nowymi. Części elektryczne często muszą przejść proces przewijania lub okablowania. Na koniec procesu części są ponownie testowane pod względem zgodności ze specyfikacją działania ustaloną przez oryginalnego producenta części podlegającej regeneracji.

Gdy mówimy o częściach naprawionych mowa jest o zwykłej naprawie części które mogą być uszkodzone lub zużyte, bez całkowitego demontażu, kontroli czy testów.  Przyczyna powstania problemu nie będzie więc całkowicie rozpoznana i skorygowana. W rezultacie, koszt takiej części jest na ogół początkowo mniejszy niż tej o sprawdzonej jakości, jak część nowa i zregenerowana. Jednak jest to krótkotrwałe zaoszczędzenie pieniędzy. Najpewniej taka część szybko ulegnie zepsuciu lub zepsuciu ulegną inne niewymienione części i konieczna będzie jej ponowna naprawa lub wymiana elementów, kosztami przewyższająca niejednokrotnie koszty zakupu regenerowanego zespołu.

Warto podkreślić iż zazwyczaj części naprawione nie objęte są gwarancją. Podczas gdy część zregenerowana posiada roczną lub nawet dwuletnią gwarancję tak jak w przypadku produktów firmy EXPOM Kwidzyn.

Klient któremu zależy na części, która będzie działała prawidłowo i posiadała takie same osiągi jak część oryginalna, powinien nie tracić czasu, ani pieniędzy na produkty nieznanych marek patrząc jedynie na cenę. Należy zwrócić uwagę na produkty wysokiej jakości, za rozsądną cenę jednocześnie wspierane przez długi okres gwarancyjny.

CENA

Niezaprzeczalnym argumentem przemawiającym za kupnem części regenerowanych jest ich konkurencyjna cena. Należy również pamiętać, iż w przypadku gdy klient posiada zużyty rdzeń może go oddać w ramach rozliczenia zakupu regenerowanej części. Takie praktyki są popularnie przyjęte w śród większości firm zajmujących się przemysłową regeneracją, również w firmie EXPOM Kwidzyn czy w Spółce FOTA S.A., która dystrybuuje produkty regenerowane firmy EXPOM.

Skup rdzeni jest możliwością dodatkowego zarobku dla branży motoryzacyjnej, w tym dla mechaników i warsztatów samochodowych. Umożliwia również zaoszczędzenie pieniędzy bezpośredniemu właścicielowi pojazdu.


JAKOŚĆ

Innym często przytaczanym argumentem, jeśli mowa o częściach regenerowanych, jest  ich jakość. Klienci nie są przekonani czy zregenerowany produkt może być tak dobry jak nowy. Taki sposób myślenia często wynika ze złych doświadczeń z przeszłości. Zdarzają się również klienci którzy upierają się przy zakupie nowych części i żadne argumenty poparte testami, badaniami, trendami światowymi oraz wynikami produktów nie będą dla nich wystarczająco przekonujące.

Większość firm regenerujących, funkcjonujących na rynku światowym, jak i Polskim, w pełni świadoma jest jak dużą rolę odgrywa jakość dla finalnego klienta otrzymującego produkt. Dążą do tego aby klient otrzymał najwyższej jakości produkt za rozsądną cenę. Wymusza to utrzymywanie wciąż najwyższych standardów regeneracji, wdrażanie nowych technologii, ulepszeń i innowacyjnych rozwiązań.

W renomowanych firmach regeneracyjnych, takich jak EXPOM Kwidzyn, każdy zregenerowany produkt podlega końcowym testom na specjalistycznych stołach testujących gdzie przechodzi szereg testów elektrycznych oraz wytrzymałościowych. Test końcowy sprawdza i weryfikuje zgodność produktu z katalogiem w tym: wymiary przyłączeniowe  oraz terminale przyłączeniowe.

Testowanie wyrobów EXPOM

Dodatkowo sprawdzane jest : kompletność wyrobu, jakość montażu. Po przejściu zgodności wymiarowych jest przeprowadzany test wydajności. W przypadku alternatora: badane są obroty początku ładowania, napięcie regulacji, wydajność prądowa, obroty od wzbudzenia. W przypadku rozrusznika badane są: prąd biegu jałowego, obroty biegu jałowego, moc wyjściowa, spadek napięcia na stykach wyłącznika, prądy wciągania i podtrzymania wyłącznika elektromagnetycznego.

Oprócz testów finalnych firma posiada profesjonalny sprzęt, na którym podczas procesu regeneracji testowane są:  regulatory, układy prostownicze, wyłączniki, wirniki,  stojany itp.

ZAKRES USŁUG

Wybierając produkt regenerowany określonej marki warto zwrócić uwagę na historię firmy regeneracyjnej oraz jej sieć dystrybucji czy zasięg działalności. Nie jest to regułą , jednak firmy takie jak EXPOM Kwidzyn, z długoletnią historią oraz doświadczeniem zazwyczaj posiadają dużo większe możliwości w zakresie doboru podzespołów i wyszukiwania części do regeneracji.

Firmy takie jak EXPOM mają również środki finansowe na zastosowanie zaawansowanych rozwiązań inżynieryjnych, technicznych i testowych. Posiadają długoletnio rozwijane i pogłębiane ‘know-how’ jednocześnie mogąc szybko dostosowywać się do  zmieniających się trendów regeneracyjnych na świecie. Dzięki temu niejednokrotnie przykładają większą wagę do kontroli jakości swoich produktów co w oczywistym rezultacie znacząco wpływa na jakość wyrobów wytwarzanych przez te firmy.  EXPOM Kwidzyn dokłada wszelkich starań aby finalny produkt dostarczany klientowi odpowiadał w 100% jego oczekiwaniom.

Wiele części zregenerowanych jest tak dobrych jak nowe, a w niektórych przypadkach są częściami nawet lepszymi i bardziej trwałymi niż oryginał. Dzieje się tak dzięki szczegółowym procedurom towarzyszącym procesowi regeneracji, a także dzięki temu, iż w procesie regeneracji można skorygować wady fabryczne, którym uległy produkty będąc nowymi.

DOSTĘPNOŚĆ

Kolejną zaletą części regenerowanych jest ich dostępność. Często części zregenerowane są jednymi częściami dostępnymi na rynku dla wielu starszych pojazdów. Gdy pojazd osiągnie pewien wiek, oryginalny producent zaprzestaje produkcji jego części. Kanał dystrybucji nowych części zanika. Wtedy pozostają części zregenerowane dostępne na rynku.  Przykładem jest tu wiele modeli chociażby pojazdów rolniczych, dostawczych czy budowlanych.

Mówiąc o dostępności warto podkreślić iż części regenerowane są łatwo dostępne w sklepach czy hurtowniach części samochodowych. Dla większości marek i modeli samochodów sklepy posiadają części zregenerowane na magazynach lub mają możliwość  ich szybkiej dostaw.

ŚRODOWISKO

Mówiąc o regeneracji samochodowych części zamiennych nie sposób nie wspomnieć o  ochronie środowiska. Na przestrzeni kilkunastu ostatnich lat  różne kroki zostały podjęte ,w prawie każdej dziedzinie życia człowieka, aby chronić środowisko naturalne. Ogólnie pogłębiająca się  świadomość  społeczeństwa doprowadziła do wielu nowych rozwiązań. Regeneracja jest jednym z takich procesów. Dzięki regeneracji oszczędzane są duże zasoby energii oraz zasoby wytwarzane do produkcji, ogranicza się ilość zanieczyszczeń powietrza, które zwykle powstają w trakcie pełnej produkcji nowych części np. w trakcie przetapiania komponentów.  W efekcie rocznie zaoszczędza się miliony ton zasobów naturalnych, takich jak żelazo, aluminium, miedź, itp. Nie wykorzystuje się również miejsca na tworzenie dodatkowych składowisk odpadów.

Roczne oszczędności energii wynikające z procesów regeneracyjnych na całym świecie można porównać do energii elektrycznej wytworzonej przez pięć elektrowni jądrowych lub 10 774 000 baryłek ropy naftowej, która odpowiada flotą 233 tankowców.  Rocznie surowcami zaoszczędzonymi na regeneracji na świecie można by wypełnić  155 000 wagonów kolejowych tworzących pociąg o długości 1 1100 kilometrów. To przemawia do wyobraźni.

Ponieważ ludzie coraz bardziej zdają sobie sprawę jak ważny jest dla nas oraz naszych przyszłych pokoleń stan środowiska, musimy szukać inicjatyw, firm oraz organizacji takich jak np. APRA (Automotive Parts Remanufacturers Association), które zachęcają oraz wspomagają szeroko rozumianą regenerację – również jeśli chodzi o zamienne części samochodowe. Istnieje wystarczająco dużo korzyści społecznych i ekologicznych, aby każdy z nas chciał wspomóc procesy regeneracji patrząc na różne aspekt naszego życia.

Zapoznając się z tematyką regeneracji warto wspomnieć o badaniach przeprowadzonych na temat znajomości tego zagadnienia wśród najbardziej zainteresowanych tj. właścicieli samochodów. ReMaTec (wiodące na świecie czasopismo oraz impreza targowa  dotyczącą regeneracji silników, skrzyń biegów i innych elementów oraz części samochodowych, która odbywa się co dwa lata w Amsterdamie) zlecił niezależnej agencji badania rynku, przeprowadzenie badania wśród 1011 holenderski właścicieli samochodów na temat ich wiedzy o regeneracji. Badania pokazują, że konsumenci wciąż mają niewielką wiedzę na temat regeneracji, ale są bardzo otwarci na tę ideę oraz chętni do poznania tego procesu. Po wyjaśnieniu znaczenia słowa i procesu regeneracji, 71%  twierdzi, że są skłoni rozważyć zastosowanie zregenerowanych części.  Zapoznając tą samą grupę z opiniami ekspertów na ten regeneracji, wartości ta wzrasta do 81%. Tylko około jedna trzecia grupy badanej została poinformowana przez ich warsztat samochodowy, na temat możliwości zastosowania regenerowanych części podczas konserwacji lub naprawy samochodu.

W wyniku stosowania regenerowanych produktów, popyt na nie stale rośnie, dzięki czemu regenerowane produkty cieszą się coraz większym udziałem wśród sprzedawanych części samochodowych na rynku.

Warto więc pytać i interesować się naszymi samochodami. Nie poddawać się ślepo decyzji mechaników, będącej często, drogą na skróty, która z pewnością może odbić się na grubości naszego portfela.

W ostatecznym rozrachunku, właściciel samochodu musi podjąć decyzję jaki rodzaj części jest dla niego odpowiedni. Decyzja ta powinna odzwierciedlać niezawodność i efektywności części samochodowej na dłuższą metę. Kupujący powinien dokładnie rozważyć wszystkie ‘za’ i  ‘przeciw’ wybierając produkt z szerokiej gamy dostępnych na rynku. Przy podejmowaniu decyzji o zakupie warto zwrócić uwagę nie tylko na to co oferuje sprzedawca oraz za jaką cenę, a przyjrzeć się jaki produkt  otrzymamy, jak długo bezawaryjnie będzie pracował w naszym pojeździe oraz czy jest to produkt na pewno najwyższej jakości , przetestowany oraz posiadający długoletnią gwarancję.

Przy takich założeniach, produkty regenerowane są jednymi z najlepszych dostępnych i polecanych na rynku.

Firma EXPOM Kwidzyn, od ponad 60 lat, jest specjalistą regenerującym wyroby elektrotechniki pojazdowej (rozruszniki, alternatory, prądnice i części), w technologii regeneracji, czyli przywracaniu całym zespołom lub ich częściom sprawności technicznej przez odtwarzanie kształtu, wymiarów, a także założonych przez konstruktorów parametrów eksploatacyjnych. Firma stawia przede wszystkim, na jakość produkowanych wyrobów, dlatego też współpracuje jedynie z uznanymi i cenionymi na rynku dostawcami komponentów. Produkty regenerowane są metodami przemysłowymi zgodnie ze ściśle określoną technologią.

Dodatkowo firma EXPOM posiada swój własny unikatowy system pakowania produktów.

W jego skład wchodzi między innymi oryginale opakowanie w charakterystycznych dla firmy barwach oraz specjalny system wkładek zabezpieczających towar przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz atmosferycznymi. Wszystko po to, aby zakupiony produkt trafił do Klienta w idealnym stanie.

Zapakowany wyrób EXPOM

Wszystkie wyroby  oferowane przez EXPOM posiadaj 24 m-ce gwarancji.

W przeciągu kilkunastu lat EXPOM, zyskał silną i ustabilizowaną pozycję na rynku produktów regenerowanych, stając się jedną z najsolidniejszych i najczęściej polecanych firm w branży.

kol
Dane firmy
EXPOM Kwidzyn sp. z o.o.
Nowy Dwór 1
82-500 Kwidzyn
NIP 581-000-46-76
KRS 0000137452 Sąd Rejonowy w Gdańsku
Kapitał zakładowy 4.185.000 zł opłacony w całości
Dane kontaktowe
tel. +48 552 792 644
fax +48 552 793 996

email: info@expom-kwidzyn.pl
BozeNarodzenie2015