Wiedza i doświadczenie
Technologia podparta tradycją
Odbudowana legendarna marka
Wytrzymałe produkty przemysłowe
Najlepsza regeneracja w Polsce
Pełne spektrum rozruszników i alternatorów
Produkcja
Expom Kwidzyn Eu to producent rozruszników i alternatorów. W naszym parku maszynowym posiadamy m.in. tokarki klasyczne, prasy hydrauliczne, mimośrodowe, oczyszczarki kabinowe, automatyczne, nawijarki do cewek, zgrzewarki, szlifierki do metalu, szereg urządzeń diagnostycznych do układów prostowniczych, regulatorów napięcia, wyłączników elektromagnetycznych. Maszyny te pozwalają na produkcję części składowych rozruszników oraz alternatorów.
Dodatkowo projektujemy oraz wykonujemy oprzyrządowanie do produkcji: formy wtryskowe, wykrojniki tłoczniki. Współdziałamy z firmami, które obsługują nas w zakresie obróbki chemiczno-termicznej. Posiadamy wykwalifikowaną i doświadczoną kadrę, która jest w stanie rozwiązać każdy problem a także czeka na nowe wyzwania.
Regeneracja
Rozruszniki oraz alternatory, zanim trafią do klienta, przechodzą szereg testów technicznych. Oprócz kontroli wizualnej, wymiarowej, każdy produkt testujemy na specjalnych stanowiskach, które symulują pracę w warunkach rzeczywistych.
Pozytywny wynik testu pozwala nadać indywidulany numer, umożliwiający prześledzić cały proces produkcji oraz regeneracji.
Posiadamy wysokiej klasy urządzenia testujące, m.in. kanadyjskiej firmy DV Electronics:
- ST 16, który pozwala nam sprawdzać rozruszniki o mocy do 3,5kW
- ST24, na którym testujemy rozruszniki o mocy powyżej 3,5kW
- Urządzenie do testowania alternatorów o wydatku prądowym do 190 A
- alternator: obroty wzbudzenia (początku ładowania), napięcie regulacji, wydatek prądowy przy poszczególnych prędkościach obrotowych alternatora, obroty od-wzbudzenia
- rozrusznik: prąd biegu jałowego, obroty biegu jałowego, moc maksymalna, spadek napięcia na stykach wyłącznika elektromagnetycznego, prąd wciągania i podtrzymania wyłącznika elektromagnetycznego
Testowanie
Wyroby regenerowane przez Expom Kwidzyn EU przechodzą szereg procesów przemysłowych, które w żaden sposób nie odbiegają od procedur stosowanych u światowych liderów w regeneracji. Rdzenie trafiają do demontażu, gdzie po rozebraniu są poddawane procesowi mycia, czyszczenia. Są także odpowiednio zabezpieczane przez korozją przy pomocy odpowiednich inhibitorów. Części, które nie przechodzą standardów OE, są kwalifikowane w procesie weryfikacji do wymiany na nowe, pozostałe podlegają procesowi regeneracji. EXPOM Kwidzyn EU posiada profesjonalny usprzętowienie, ma którym testowane są części takie jak wyłączniki elektromagnetyczne, wirniki, stojany, układy prostownicze, regulatory napięcia. Produkt po zmontowaniu poddawany jest szeregowi testów technicznych oraz wytrzymałościowych. Do technicznych należy weryfikacja zgodności z katalogiem (wymiary, terminale podłączeniowe), jakość montażu. Wytrzymałościowe, czyli test elektryczny, polega na zbadaniu w przypadku alternatora: obroty wzbudzenia (początku ładowania), napięcie regulacji, wydatek prądowy przy poszczególnych prędkościach obrotowych alternatora, obroty od-wzbudzenia, w przypadku rozrusznika: prąd biegu jałowego, obroty biegu jałowego, moc maksymalna, spadek napięcia na stykach wyłącznika elektromagnetycznego, prąd wciągania i podtrzymania wyłącznika elektromagnetycznego.
Tylko produkty zregenerowane metodą przemysłową, poddane rygorystycznym testom końcowym, powalają nam na udzielenie na rozrusznik/alternator 24 miesięcznej gwarancji.
Regeneracja to także działania PRO-ekologiczne, mające na celu ochronę środowiska naturalnego. Proces regeneracji pozwala na oszczędność ogromnych zasobów energii elektrycznej oraz zasobów niezbędnych do produkcji, takich jak żelazo, aluminium, miedź, mosiądz. Ogranicza się w ten sposób ilość zanieczyszczeń emitowanych do powietrza, które powstają w trakcie produkcji. Roczne oszczędności energii elektrycznej, wynikające z procesów regeneracyjnych na całym świecie można porównać do energii elektrycznej wytworzonej przez pięć elektrowni jądrowych lub około 10 230 000 baryłek ropy naftowej, do transportu których należałoby wykorzystać 233 tankowce. Rocznie surowcami zaoszczędzonymi na regeneracji na świecie można by wypełnić niespełna 150 000 wagonów kolejowych tworzących pociąg o długości mniej więcej 1 1100 kilometrów.
Projektowanie
Nowy projekt to nowe wyzwanie. Wyzwanie, którego efektem końcowym ma być wysoka jakość produktu przy optymalnej cenie. Wdrażane wyroby podlegają „rozdetalowaniu” na części pierwsze. Na tym etapie, posiadając odpowiednie zaplecze w postaci doświadczenia oraz wiedzy technicznej, podejmujemy decyzje, które komponenty będziemy produkowali w Expom Kwidzyn EU, a które zlecimy kooperantom.
Każdy komponent przechodzi proces walidacji, mający na celu określenie jego żywotności. Proces audytu naszych kooperantów ma charakter ciągły. Uczestniczymy tak w układaniu procesów produkcji, jak również tworzymy dokumentację techniczną komponentów, które wykorzystujemy w naszych wyrobach.
Złożony w ten sposób produkt, poddajemy próbom zmęczeniowym, zgodnym z rodzajem pracy wirujących maszyn elektrycznych (S3: włączenie, obciążenie, zatrzymanie, przerwa).
Próby te pozwalają określić żywotność poszczególnych części składowych wyrobu. Na tym etapie, stosując zasadę Pareto, eliminujemy bądź poprawiamy wraz z dostawcami komponenty, aby wydłużyć żywotność wyrobu oraz poprawić jego jakość.
Podejmowane przez nas działania, w głównej mierze oparte na historycznym doświadczeniu naszej kadry oraz wiedzy, mają na celu oferowanie naszym klientom wyrobów o wysokiej jakości użytkowej. Wyrobów które będą pracowały bezawaryjnie latami w pojazdach rolniczych (i nie tylko).